Odchudzanie było do czasów pandemii najczęściej podejmowanym wyzwaniem na początku każdego nowego roku, teraz jeszcze bardziej chcemy być zdrowi, a to nierozerwalnie łączy się z dobrą, zbilansowaną dietą. Coraz częściej pierwszym jej etapem jest odchudzanie, ale co dalej? Czy to rzeczywiście wystarczy?


Z najważniejszej lekcji o odchudzaniu powinnaś wynieść to, że liczy się deficyt energetyczny, a nie zawiłość diety. Bo jeśli chcesz schudnąć, powinnaś założyć sobie deficyt kaloryczny o 15-20% dziennego zapotrzebowania energetycznego, czyli odciąć około 500 Kcal.


Tutaj prostota jest kluczem do sukcesu.


Przy odchudzaniu bardzo ważna jest suplementacja, białko i kreatyna sprzyjają zarówno utracie masy tłuszczowej jak i chronią nasze mięśnie.


Od czego zacząć?

Najlepiej od szczerej oceny obecnej sytuacji i przygotowania dobrego planu działania.

Bardzo dobrze sprawdzi się metoda małych kroków i wyznaczenie sobie konkretnego czasu do realizacji naszego planu. –> Bierzemy pod uwagę nasze możliwości i wszystkie przeciwieństwa, tak aby sprytnie pokonać je, niezależnie czy naszym celem jest odchudzanie, zdrowie, czy choćby budowanie nowej sylwetki.


Jak to jest z tą siłownią, czy jest dla każdego?


Siłownia i odpowiednio dobrane treningi są wręcz zbawieniem dla naszego kręgosłupa, nie tylko budują piękną figurę, ale przede wszystkim uwalniają nas od bólu i wad postawy. Często przygoda z siłownią zaczyna się od współpracy z fizjoterapeutą.

Odpowiedź na to pytanie brzmi więc TAK, ponieważ indywidualnie dopasowany trening sprawia, że po prostu czujemy się lepiej.

Jeśli do tej pory siłownia Cię nie porwała, to może oznaczać, że wykonywany trening nie był dobrze dopasowany do Ciebie.

Rola trenera personalnego, jest tu kluczowa, ponieważ raz zainwestowane pieniądze, mogą się zwracać całe życie w postaci dobrze skomponowanych ćwiczeń dla Twojego indywidualnego przypadku. Z takim zestawem ćwiczeń, zupełnie inaczej przychodzi się na siłownie. Zamiast kręcić się po siłowni od przyrządu do przyrządu, zaczniesz wykonywać po kolei najważniejsze ćwiczenia z listy.

Po dobrze wykonanym treningu, każdy może odczuć w sobie rosnące z siebie zadowolenie.

Co jeszcze?

Badacze przeanalizowali dane zebrane od ponad 1,2 miliona ochotników ze Stanów Zjednoczonych i okazało się, że nawet dwie godziny ćwiczeń tygodniowo mogą poprawiać samopoczucie i realnie zmienić nasz nastrój na pogodniejszy.

Naukowcy udowodnili, że istotnie odpowiednia ilość ćwiczeń ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. W rezultacie badacze z uniwersytetu Yale uznali, że ćwiczenia przez dwie do sześciu godzin tygodniowo mają najlepszy wpływ na zdrowie psychiczne człowieka.

Znając te fakty, dlaczego mielibyśmy sobie odmówić lepszego samopoczucia?


Jakie błędy najczęściej widzę u osób przychodzących na siłownię?

Robią tylko kardio, bo boją się maszyn i ciężarów. Tym czasem kardio nie zmieni naszego wyglądu, ale może wspierać i uzupełniać treningi siłowe i funkcjonalne. Kolejnym błędem jest brak planu i działanie z przypadku, zbyt mała objętość na ćwiczenia (unikanie ciężaru). Najczęściej również zbyt rzadkie lub zbyt częste wizyty na siłowni.

Dlatego planując odchudzanie i efekt nowej siebie skup się przede wszystkim na odpowiednio dopasowanej diecie i ćwiczeniach fizycznych. Możesz je skomponować sama w oparciu o specjalistyczne informacje znalezione w sieci lub wybrać pracę z trenerem personalnym, który korzystając ze swojej wiedzy i wieloletniego doświadczenia rozjaśni ci wszelkie kwestie związane z odpowiednimi ćwiczeniami i dietą.

Powodzenia!

„Trenuj, Odżywiaj i Odpoczywaj” 

Trenerka personalna Anna Cendrzak