Poznaj 7 ciekawostek na temat pilatesu, które mogą odmienić twoje życie.

Pilates ćwiczy ciało i umysł, a dzięki łagodnej formie treningu niemal każdy może przekonać się o jego dobroczynnym działaniu. Poznaj zalety pilatesu i już dziś zapisz się na pierwsze zajęcia!

Pilates

PILATES – TRENING DLA KAŻDEGO

O ile lekarz nie stwierdzi u Ciebie przeciwwskazań do uprawiania pilatesu (poważne choroby przewlekłe, zagrożona ciąża itd.), możesz podjąć treningi bez względu na wiek, wagę czy dotychczasowy poziom sprawności.

Nawet jeśli nie uprawiałaś dotąd sportu lub miałaś długą przerwę, nie musisz dodatkowo przygotowywać się do zajęć – instruktor w klubie fitness łagodnie poprowadzi Cię przez cały trening.

Ćwiczenia przebiegają w wolnym tempie, nie obciążają stawów ani kręgosłupa. Z tego względu pilates cieszy się dużą popularnością wśród seniorek i osób z nadwagą.

PILATES – ĆWICZENIA NA ROZCIĄGANIE

Pilates to skuteczny, a przy tym bardzo przyjemny program rozciągający, korzystny dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Jeśli Twoja codzienna aktywność kończy się na okazjonalnym podbieganiu do autobusu, treningi pilates podniosą Twój komfort życia.

Dzięki rozciąganiu zwiększysz bowiem zakres ruchu rąk i nóg, będziesz mniej się męczyć, nabierzesz naturalnego wdzięku i gracji. Jeśli natomiast regularnie ćwiczysz siłowo, uzupełniające treningi pilatesu rozluźnią zbite mięśnie i przyspieszą ich regenerację.

SKUTECZNY TRENING MIĘŚNI GŁĘBOKICH

Choć pilates angażuje do pracy wszystkie grupy mięśni, polecamy go szczególnie jako element pracy nad tzw. gorsetem mięśniowym (core), odpowiedzialnym za utrzymanie prawidłowej postawy, stabilność i koordynację ruchów całego ciała. Pilates dobrze sprawdza się więc w roli treningu core stability, niezwykle istotnego, lecz wciąż zbyt często pomijanego.

Zainteresuj się tym tematem, zwłaszcza jeśli regularnie biegasz, pływasz, wiosłujesz lub grasz w tenisa; pilates znakomicie uzupełni Twój treningowy grafik.

PILATES DLA KRĘGOSŁUPA

Jednym z najważniejszych zadań mięśni posturalnych jest stabilizacja kręgosłupa i utrzymanie go w poprawnej pozycji.

Ćwiczenia core stability grają więc dużą rolę w profilaktyce i korekcji wad postawy, łagodzą ból i sztywność pleców.

Jeśli cierpisz na te dolegliwości lub prowadzisz siedzący tryb życia, treningi pilates poprzez wzmacnianie mięśni rdzenia i działanie relaksujące z pewnością przyniosą Ci ulgę.

Pilates

PŁASKI BRZUCH I ZGRABNE NOGI

Podstawą spalania tłuszczu są ćwiczenia aerobowe, ale i pilates wesprze Cię w walce o wymarzoną figurę.

Jak to działa?

Programy pilates opierają się na ćwiczeniach izometrycznych, a więc na spięciach mięśni. Wiele z nich angażuje do pracy dolną część mięśnia prostego brzucha, czyli tę strefę poniżej pępka, która u wielu pań tak uporczywie odstaje.

Ćwiczenia rozciągające powodują natomiast wydłużenie włókien mięśniowych, co daje się zauważyć gołym okiem w postaci wysmuklenia ud, łydek i ramion. Połączenie cardio i pilatesu zaowocuje więc smukłą, zdrowo wyglądającą sylwetką, a Twoja szafa szybko zapełni się nowymi sukienkami-tubami i jeansami skinny!

PILATES W REHABILITACJI I POWROCIE DO ZDROWIA

Jeśli regularnie uprawiasz sport, na pewno wiesz, że systematyczność to klucz do realizacji celów treningowych. Ale co zrobić, gdy zabieg chirurgiczny lub kontuzja unieruchomią Cię w domu na kilka tygodni lub nawet miesięcy? Całkowite zaprzestanie aktywności na dłuższy czas znacznie utrudni Ci przecież powrót do dawnej formy.

Z pomocą przychodzi pilates. Aby zapobiec „zastaniu” organizmu, fizjoterapeuci i rehabilitanci często proponują pacjentkom te zajęcia w miejsce standardowych treningów. W ten sposób utrzymujesz pewien poziom aktywności, nie obciążając przy tym organizmu. Oczywiście pod warunkiem, że stan zdrowia Ci na to pozwala, a opiekun rekonwalescencji daje zielone światło!

SPOSÓB NA STRES

Każdy rodzaj gimnastyki wyzwala endorfiny i poprawia nastrój, jednak pilates szczególnie dobrze koi skołatane nerwy. Zajęcia odbywają się bez pośpiechu, w spokojnej atmosferze, przy nastrojowej muzyce.

Ćwiczenia rozluźniają obolałe mięśnie, napięte wskutek stresu. Treningi wymuszają całkowite skupienie na prawidłowej technice i pogłębianiu oddechu, co pozwala Ci „odpłynąć” myślami z dala od codziennych trosk.

Aktywność fizyczna sprzyja wreszcie poprawie jakości snu – a solidny nocny wypoczynek jak nic innego pomaga zachować dobry humor w ciągu dnia.

Zapraszam do wspólnych ćwiczeń – Trenerka personalna Ania Cendrzak